تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

دون تا دونوب (عصر یخبندان)

  در زبان تورکی دون به معنی یخ و سرمای شدید است در زبان تورکی برای سرما و یخ واژه های متعددی به کار میرود مانند بؤز-دون-قار-سزاق-سویوق-سرین-ایاز-شخته و...

  دون در زبان تورکی قفقازی به معنی یخ و سرما و یخبندان است در معنی مستقیم تبادر این کلمه در زبان آرامی دری(فارسی) همان یخبندان میباشد.واژه دونوب اسم فاعلی از ریشه دون است یعنی یخ بسته (یخ زده)

  دون نام رودخانه ای است که به دریای سیاه(قره دنیز) میریزد و دونوب نیز رودخانه ای است که به همین دریا میریزد.

  حد فاصل دون و دونوب سرزمین گیریم (کریمه) و تورکهای اورال آلتائی و بلغارها و هونهای اوارل آلتای ساکن بودند.

  رودخانه دون و دونوب در عصرهای گذشته یخ می بستند و بیشتر طول سال یخ و یخچالهای طبیعی در داخل و اطراف این رودخانه دائمی وجود داشتند حتی در طول تابستان این یخچالهای وجود داشت تقریبا 9 ماه از 12 ماه سال این دو رودخانه یخ داشتند.

  رودخانه دون و دونوب در داخل فلات اروپا قراردارند و وجود یخ در عصر یخبندان در آنها چیزی بدیهی است و ثابت شده است در قرن 17 بسیاری از نقاط اروپا یخبندان بوده.

  نام این دو رودخانه از واژه تورکی دون(یخبندان) گرفته شده و هر دو رودخانه در همسایگی اقوام اورال آلتائی و تحت سلطه هونها بلغارها آلانها کریمها و خزها و قوتها بوده اند و در طول تاریخ تنها ساکنان ساحل این رودخانه را این اقوام تشکیل میدادند.

  این یک نام کامل تورکی است که حتی در تبریز کاربرد دارد و در تمامی ایلهای تورک قابل فهم است و قدیمی یا منسوخ نشده است و هنوز یک اسم نوین و کاربردی است اگر به یک تورک بگویی دون آنرا یخ و سرمای شدید معنی میکند و اگر بگویی دونوب آنرا یخ بسته و سفت شده معنی میکند از شرق عالم تا غرب آن.

  پس نام رودخانه دانوب همان دونوب است که یک کلمه اورال آلتائی کامل و با معنی است .


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 4 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160227
 • بازدید امروز :156221
 • بازدید داخلی :14541
 • کاربران حاضر :203
 • رباتهای جستجوگر:273
 • همه حاضرین :476

تگ های برتر